Siden sidst

Juletrolden bliver i Kildeholm OK indtil næste jul. I den traditionsrige dyst med Farum OK, lykkedes det klubben af fasthold trolden. Banelægger-nissen havde lave nogle spændende udfordringer til de erfarne løber og en skjult julesang til børn og andre barnlige sjæle.

Bestyrelsen holdt møde med gløgg og æbleskiver i starten af december. Her blev der talt om planer og budget for det kommende år. Det væsentligste nye tiltag, som bliver startet efter nytår er månedlig Familie- og Motionsorientering. Vi har besluttet at ændre planen, men ikke konceptet, så vi holder Familie- og Motionsorientering en gang om måneden hen over hele året. Derved skulle der være noget for både gæster og medlemmer hele sæsonen. Vi håber, det giver et bedre indblik og mulighed for deltagerne til at komme tættere på vores skønne sport. Som noget nyt vil vi også inddrage Slagslunde Skov i arrangementerne.

Ellers har december vist stået på julehygge, men der har været Kildeholm-løbere til både NatCup og VinterCup.

Tekniktræning

OTØ sluttede året af med et fantastisk julearrangement i Store Julehave, hvor korttegner Niels Nissen fra Renen OK havde frembragt et julekort. Du kan fortsat finde banen på OTØ's hjemmeside, hvis du vil prøve kræfter med kortet.

Bemærk, at træningen i Jægersborg Hegn er sidste chance for at løbe der, da skoven snart indlemmes i Dyrehaven, og det dermed er slut med orienteringsløb der.

OTØ fortsætter ind i 2024 og klubben har fortsat systemet, hvor en fællestræningstur betales af klubben.

Løb og stævner

I januar fortsætter NatCup (onsdag aften) og VinterCup (lørdag eftermiddag).

Desværre ser det ikke ud til, at der er nok tilmeldte til at danne hold til nytårsstafetten. Men der er jo altid åbne baner, som kan købes på dagen. Det finder sted i Annebjerg Skov, som er en fin gammel (og kuperet) skov lidt syd for Nykøbing Sj.

Datoerne finder du til sidst i kalenderen, men husk, at du altid kan få et overblik over de forskellige løb inde på O-Service, hvor også tilmelding i de fleste tilfælde finder sted.

Arrangementer

Det vigtigste at notere sig i januar er opstart af Familie- og Motionsorientering søndag d. 14. kl. 10:00 i Gulddysse Skov. Vi mødes som sædvanligt ved Kulturgården nord for Gundsømagle. Måske klubbens medlemmer vil gøre de månedlige arrangementer til en fast træningsdag med andre klubmedlemmer. Der er altid mulighed for at løbe en træningsbane på de faste poster. Send en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., hvis du gerne vil hjælpe med selve arrangementer.

Tiden nærmer sig også til vores årlige generalforsamling, som er programsat til 31. januar på Skyhøj. Bestyrelsen håber, I er mange, der vil bakke op. Lige nu mangler vi en suppleant til bestyrelsen, så meld dig endeligt, hvis du er klar på den (beskedne) rolle.

Kalender

Dato

Aktivitet

Sted

Info

Bemærkninger

6. jan. Vintercup (3. afd.) Store Hareskov Vintercups hjemmeside Traditionelt vinterløb med fællesstart.
7. jan. Nytårsstafet Ellinge Indhegning Holbæk OKs hjemmeside Der er stadig mulighed for åbne baner.
10. jan. NatCup (5. afd.) Bøndernes Hegn NatCups hjemmeside Kom med i skoven...
14. jan. Familie- og Motionsorientering Gulddysse Skov KOKs kalender Så skal vi i gang igen. Måske vil klubmedlemmer bruge det som fast træning?
20. jan. Vintercup (3. afd.) Danstrup Hegn Vintercups hjemmeside Kolde tæer? Nix, du skal i skoven, det giver ben i næsen.
24. jan. NatCup (6. afd.) Rude Skov NatCups hjemmeside På med lampen, du kan nå det endnu.
31. jan. Generalforsamling Skyhøj Følger snarest Bak op og sæt præg på din klub.
3. feb. Vintercup (4. afd.) Rude Skov Vintercups hjemmeside Mon ikke der er lidt sne i skoven den dag?
7. feb. NatCup (7. afd.) Frederiksværkskovene NatCups hjemmeside Hov, det er jo lige rundt om hjørnet og ikke langt hjem.
18. feb. Familie- og Motionsorientering Grønlien Skov KOKs kalender Nu er det allerede 2. gang. Mon der er nogen, der kommer igen?
28. feb. NatCup (7. afd.) Skovene V for Farum NatCups hjemmeside Il grande finale...

 

Aktiviteter mærket med fed er det bestyrelsens håb, at alle klubbens aktive medlemmer deltager i.